Світоглядні позиції

Наші цінності мають в основі:

  • ГІДНІСТЬ як усвідомлення суспільством цінності кожної людини та особливе вимогливе ставлення кожної людини до самої себе.
  • ПАТРІОТИЗМ як готовність будь-коли поставити інтереси власної країни над власними інтересами.
  • ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ як осмислення громадянами власного обов’язку, необхідності та результатів власних дій.
  • ДЕМОКРАТІЯ як невід’ємне право і відповідальність обирати на чесних виборах підзвітну громадянам владу.
  • СПРАВЕДЛИВІСТЬ як рівність умов для реалізації творчих, політичних, підприємницьких прагнень громадян України.

Ці цінності є принципами діяльності організації «Справа Громад» та є основою  наших світоглядних позицій, які ми виносимо на публічне обговорення та пропонуємо політикам у якості складової їхніх політичних програм.


ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ ТА ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА

1. Форма державного правління

Парламентсько-президентська республіка.

2. Геополітичний вектор

Імплементація Угоди про Асоціацію з ЄС, вступ до Євросоюзу та НАТО.

3. Урядування

Відкритість та прозорість; активна участь громадян; підзвітність влади; ефективність та робота на результат.

Важлива ознака уряду – ощадливість, оптимізація штату та ресурсів, необхідних для виконання функцій державних інституцій.

4. Рівність громадян

Неприпустима дискримінація за статевою, національною, мовною, гендерною, релігійною та іншими ознаками.

5. Дерегуляція

Мінімальні контакти між чиновником та громадянином; електронні послуги; скасування непотрібних обмежень, суттєве обмеження регуляторних повноважень. Окрім скасування непотрібних обмежень, внесення правила “One in two out” щодо будь-яких нових регуляцій. Тобто будь яка нова регуляція має скасовувати дві попередні.

6. Міжнародна політика

Україна - активний суб’єкт міжнародної політики: нічого про Україну без України; регіональний лідер. Збільшення активності в побудові безпеково-економічного поясу «Від моря до моря».

7. Національна безпека

Інтеграція у Євроатлантичний безпековий простір, набуття членства в НАТО.

8. Організація оборони

Професійна армія за стандартами НАТО, територіальна самооборона за зразком Швейцарії, фінансування Збройних сил не менше 6-7% від ВВП. Збереження на перехідний період загального призову зі строком служби півроку.

9. Боротьба з корупцією

Повноцінний запуск системи антикорупційних органів, завершення повного перезапуску судової та правоохоронної системи. Боротьба з корупцією шляхом більшої прозорості, відкритості, автоматизації, та - обмеженню втручання/регуляторних повноважень в сфері економічної активності.

10. Приватизація державних підприємств

У державній власності залишаються тільки стратегічні підприємства. Продаж на прозорих конкурсах.  Залучення міжнародних та внутрішніх інвесторів. Ми обстоюємо позицію щодо заборони створення нових державних підприємств, - окрім тих, що виконують допоміжні господарські функції Міністерства.

11. Вибори

Вибори до парламенту на пропорційній основі з відкритими списками, скасування мажоритарної системи; обмеження рекламного бюджету та обсягу телевізійної реклами;  забезпечення рівного доступу до ЗМІ.

Запобігання маніпуляціям суспільною свідомістю, посилення відповідальності за поширення наклепу та неправдивої  інформації. Відповідальність за поширення неправдивої інформації мають нести наклепники, якщо це встановить суд.

12. Недоторканність

Обмеження недоторканності сферою виконання професійних обов’язків або представницького мандату.

13. Повернення окупованих територій (Крим, Донбас)

Політико-дипломатичним шляхом, через посилення санкцій проти країни-окупанта та послідовне виконання Мінських домовленостей. Крим отримує статус національної автономії в складі України, спрямованої на захист національно-культурної ідентичності кримсько-татарського народу.

14. Культурна політика

Здійснення повної культурної деколонізації та ствердження національної культурної самобутності.

Сприяння розширенню/експансії українського культурного продукту у країнах ЦСЄ та в тому числі на території РФ, де проживають мільйони українців. Здійснення культурного контрнаступу на території, де проживаються українці і які перебувають під впливом російської пропаганди.

Порятунок (відновлення, реставрація, відбудова, консервація) національного культурного спадку в  усіх його формах і видах. Розкриття і відцифровка  музейних фондів з метою їх ревізії і доступності для громадян та людства  в цілому.

Сприяння всебічному розвитку культурних ініціатив, що зберігатимуть надбання минулого і представлятимуть країну серед кращих явищ культури і мистецтва сучасності.


ЕКОНОМІКА

1. Базовий підхід до економічної політики

Основними принципами економічної політики є невтручання держави в економічну діяльність суб’єктів господарювання. Перехід від моделі регулювання до моделі нагляду за законністю.

2. Промисловість

Регіональне лідерство: перехід від пострадянської промисловості до індустріальної революції 4.0.

3. IT сектор

Глобальне лідерство: перехід від аутсорсингу до розвитку креативних індустрій.

4. Аграрний сектор

Глобальне лідерство; перехід від виробництва сировини до виробництва та експорту готової продукції.

5. Ринок землі

Зняття мораторію на продаж с/г землі. Цивілізований ринок с/г земель.

6. Туризм

Мета – Україна у ТОП-10 європейських країн за рівнем відвідуваності; модна країна, яку відкриває світ.

7. Інфраструктура

Україна – транспортний хаб Східної Європи з розвиненими регіонами.

8. Місцеве самоврядування

Завершення формування ОТГ; секторальна децентралізація; немає периферії.

9. Енергетика

Розвиток альтернативних джерел енергії; диверсифікація постачання; модернізація ГТС із залученням європейських партнерів, спільний енергоринок з ЄС.

10. ЖКГ

Створення ринку житлово-комунальних послуг; активне стимулювання створення ОСББ; створення системи повного обліку споживання енергоносіїв та ресурсів, стимулювання економії. Програма «Нове Містобудування» - рекультивація старого житлового і промислового фонду, заміна старих мереж, проектування нових районів і міст відповідно до останніх сучасних тенденцій. Досить забудовувати країну логікою, методами і  естетикою минулого століття.


СОЦІАЛЬНА СФЕРА ТА ІНФОРМАЦІЙНА ПОЛІТИКА

1. Медицина

Завершення медичної реформи; перехід до системи обов’язкового медичного страхування; популяризація здорового способу життя Продовження медичної реформи. Подальша децентралізація у системі управління охорони здоров'я, подальша автономізація медзакладів. Регуляція правових відносин лікар-пацієнт, медзаклад-паціент. Захист прав медпрацівників. Спрощення правил відкриття та ведення приватної практики. У перспективі – створення приватної медицина у промислових масштабах.

2. Соціальний захист

Подолання бідності; підтримка пенсіонерів, ветеранів АТО та сімей з дітьми

Побудова нової пенсійної системи. Держава опікується лише тими, хто не може опікуватися собою самостійно. Усім іншим держава сприяє надаючи МОЖЛИВОСТІ.

Подолання бідності ми вбачаємо у підвищенні результативності праці, власній ініціативі та спрощеному доступі до капіталу. Подолання бідності можливе лише через копітку працю , де держава гарантує рівний доступ до державного капіталу (публічні закупівлі, програми розвитку/грантові програми розвитку малого та середнього підприємництва, безподатковий/пільговий період для розвитку бізнесу)  представникам соціально вразливих груп населення  

 Повна, але поступова реформа пенсійної системи. Створення «трирівневої» системи пенсійного забезпечення. Держава не має платити пенсії та ставити пенсіонерів заручниками політичної боротьби. Це мають робити приватні страхові компанії, банки, інші фінансові установи. Індивідуальна накопичувальна пенсійна система з можливістю безпечного інвестування пенсійних накопичень, керування власним пенсійним рахунком та програмами накопичення, тощо.

3. Традиційні цінності

Захист українських традицій, відтворення успадкованих цінностей та культурної ідентичності. Національна культура, історичні традиції, сімейні цінності - ціннісна основа суспільства. Місія сучасного покоління - зберегти історичну пам’ять, власну ідентичність, національну самобутність і передати це дітям.

4. Мовне питання

Захист української мови як єдиної державної мови та мови міжнаціонального спілкування; квоти на україномовний продукт; підтримка та розвиток мов національних меншин.

5. Декомунізація/Деімперіалізація

Завершення декомунізації. (перейменування міст, областей та інших географічних назв, пов’язаних з історією тоталітарного режиму). Деімперіалізація – повернення вкраденої історії, відновлення реального бачення місця України-Руси ,  замість насаджених візій Російської Імперії/СРСР.

6. Інформаційна безпека

Захист інформаційного простору від гібридної агресії Російської Федерації та будь-яких інших викликів епохи інформаційних, сенсових і наративних воєн. Створення системи захисту і оборони країни від викликів інфо- та кібер-агресій  21 століття.

7. ЗМІ

Гарантування свободи слова; відокремлення власників ЗМІ від редакційної політики; захист медіапростору від впливу гібридної війни.

8. Національно-патріотичне виховання

Створення міжвідомчої програми дій і заходів із  національно-патріотичного виховання; Популяризація історії України, в тому числі героїчної, Збройних сил, героїв української національно-визвольної боротьби.

9. Екологія

Популяризація екологічного світогляду; Перехід на Скандинавську модель еко-політики – збереження/відновлення екосистем (Карпат, Полісся, Побужжя, лісо-степу, річок тощо), посилення відповідальності за забруднення довкілля; запровадження роздільного збору і повної переробки побутових відходів. Суттєве збільшення відповідальності за браконьєрство, вирішення проблем збереження малих річок.

10. Освіта

Продовження реформи системи освіти; імплементація Нової української школи; розвиток інклюзивної освіти; повний перегляд пріоритетів і механізмів  середньої школи, реформування університетської освіти і науки. Перехід на світові принципи публікацій, цитування, і усієї логіки наукової роботи – країні університети світового рівня. Держава створює можливості (стипендії і гранти) для реалізації обдарованим дітям та дітям соціально-вразливих верств. Поступове роздержавлення освіти, починаючи із вищої. Держава має не керувати ВНЗ (окрім профільних для функціонування органів державної влади), а створювати умови для інвестування приватного капіталу у вищі навчальні заклади, які, відповідно, мають конкурувати одне з одним, змагаючись за студентів та замовлення приватного сектору.

11. Наука

Всеохоплююча реформа та оптимізація НАН і розвиток наукових осередків на базі університетів за світовими зразками; утворення новітньої наукової кузні кадрів, що працюють в інтересах держави. Держава стимулює розвиток наукових галузей, що сприятимуть науково-технологічній еволюції промисловості. Широке залучення до досліджень приватного капіталу. Держава захищає інтелектуальну власність та авторське право.

Наука має отримувати потужні інвестиції з приватного сектору, а не покладатися винятково на державну підтримку.

Держава в своїх цілях може створювати програми та гранти для сприяння розвитку наукового потенціалу, субсидіювати лише фундаментальну науку.

Держава може фінансувати великі наукові проекти, якщо вони нестимуть користь виконанню державою її суверенних функцій.

12. Молодіжна політика

Держава створює умови для реалізації молодих громадян; сприяє соціальній та політичній активності молоді; забезпечує можливості для отримання першого робочого місця, доступного житла для молодих сімей.