Позиція Скинути теги

Санкції США і виступ Байдена
 • Виступ Джозефа Байдена про санкції насправді був дошкульним ударом по самолюбству Путіна. Введені санкції стануть дошкульними з часом, але вони принизливі для Росії.
 • Американським компаніям заборонили купувати російські облігації і в результаті відбулося падіння курсу рубля. Це означає, що власники російських облігацій кинулися їх продавати, а російська економіка виявилась залежною від цих грошей.
 • Важливим стало оголошення надзвичайного стану в США, який серед іншого Байден обгрунтував небезпекою для союзників США. І хоч Україна прямо названа не була для Путіна прозвучало все очевидно.
 • Звичайно ж США і Росія не дійдуть у цій ескалації до краю, усвідомлюючи, що обидві є власниками найбільших ядерних арсеналів у світі. Однак в перекладі з дипломатичної на захист України майже розпочалася нова холодна війна.
Справа громад
Глобальна Фейсбук
15 Квітня 2021 року - 21:05
Щодо зміни планів США – два кораблі не будуть заходити у Чорне море.
 • Як не раз нагадував Петро Порошенко - крім нашої армії ніхто нас не захистить. Потрібно розвивати і модернізувати озброєння наших військових. Зокрема найголовнішою проблемою зараз є зупинка фінансування Державного Оборонного Замовлення (ДОЗ), через яку Міноборони не може проводити закупівлі.
 • Окрім поточних закупівель, яку зупинені, є цілий ряд проблем, які знижують обороздатність:
 • До війська передано ракетний комплекс «Нептун», але не закуплені ракети до нього. На озброєння прийнято розроблену за Порошенка високоточну систему залпового вогню «Вільха», але в 2020 році не закупили достатній боєкомпект, та таке інше.
 • Захід у Чорне море кораблів США мав символічний характер, адже за дальністю їхніх «томагавків» (2,5 тис км) вони і так можуть покриваюти всю акваторію Чорного моря з Середземного моря.
 • Зрештою, якщо відмова заходити у Чорне море есмінців США призведе до зменшення ескалації, - значить однією загрозою такого походу мети вже досягнуто.
Справа громад
Глобальна Фейсбук
15 Квітня 2021 року - 21:03
США анонсували нові санкції проти Росії
 • Під санкції потраплять від 20 до 30 компаній та 10 фізичних осіб. Американським банкам заборонять кредитувати державний борг Росії, купуючи її облігації на світових ринках.
 • Формально причина санкцій – втручання у вибори в США та змова з талібами для атаки на американські об’єкти в Афганістані. 
 • Однак санкції можуть бути введені саме зараз, коли Росія наростила кількість військ на кордонах України і це корисно для зменшення можливостей Росії.
 • На тлі новини про нові санкції рубль уже впав відносно долара та євро. Лише загроза санкцій примусила росіян уже терпіти збитки.
Про відмову Росії організувати зустріч Путіна і Байдена найближчим часом
 • Відмова від зустрічі – поганий сигнал для України: немає зустрічі – немає причин відкладати вторгнення. Гра нервів між Росією та США продовжується.
 • Водночас відмова не є категоричною, що може бути очікуванням поступок Зеленського на російські умови після зустрічі у Парижі, що відбудеться завтра у п’ятницю.
Щодо розмови Байдена і Путіна про загострення на кордоні з Україною
 • Своєю пропозицією зустрітися з Путіним  Байден дав Україні кілька місяців передишки.
 • Малоймовірно, що Путін ризикне почати вторгнення до розмови з Байденом, хоча б тому, що буде розраховувати на зняття або обмеження санкцій.
 • Байден проявив політичну мужність, запропонувавши зустріч Путіну, якого до того відверто назвав вбивцею. Такий крок доведеться пояснювати виборцям всередині країни.
 • Не варто поспішно говорити, що Байден першим відступив у цій грі нервів між Росією та США, бо невідомо, що буде на зустрічі. Однак, на жаль, Україна перестала бути учасником вирішення своєї долі – лідери наддержав домовляються без Зеленського,
 • Президент США ще раз підтвердив, що його країна підтримує територіальну цілісність України.
 • Починаючи з 2014 року, незважаючи на зміну президентів, ця позиція залишилась непохитною і це потрібно цінувати Києву, виконуючи взяті на себе зобов’язання щодо реформ, верховенства права та збереження демократії і свободи слова.
Справа громад
Глобальна Фейсбук
6 Квітня 2021 року - 16:31
Що означає дзвінок Байдена Зеленському
 • Телефонний контакт між главами Білого дому і Банкової став наслідком скоріше стратегічного безпекового контексту, аніж виявом класичного сценарію налагодження двостороннього діалогу та персональних стосунків. 
 • Як такий, цей дзвінок, до проведення якого готувалися заздалегідь, вже є сигналом Києву і, передусім, першій особі держави, про те, що і подальший розвиток цих відносин буде далеким від класичного. А тому, хоча контакт між першими особами і відбувся, відстань між Банковою і Білим домом ще не скоротилася. Обумовленість і критична вимогливість зберігаються.

Висновки:

 • Ініціативним дзвінком на Банкову президент США Джо Байден вказав на те, що у цьому “танго на двох” головним буде Вашингтон і він визначатиме порядок денний діалогу. Демонстративно пропущено етап знайомства і прийняття особистих привітань з нагоди перемоги на виборах і одразу перейдено до справ. Глава Білого дому, ніби, дає чітко зрозуміти, що «нічого особистого, лише справи».
 • Токсичність контактів з Україною залишається важливим маркером для відносин найвищого рівня між Києвом і Вашингтоном. Цей елемент не зник з порядку денного і якнайскоріше зняти його в інтересах двох сторін буде чи не найголовнішим завданням. Києву не варто вдаватися до таких авантюр, як перевірка автентичності голосу Байдена на сумнозвісних “плівках Деркача”. Якщо на Банковій серйозно ставляться до боротьби з прокремлівською п’ятою колоною, то цей епізод не мав би тяжіти над українсько-американськими відносинами, немов “рояль в кущах”.
 • Підкреслено сухе (на відміну від пафосної ейфорії на Банковій) інформування Білим домом про телефонний контакт з президентом Зеленським. Воно немов під копірку склеєне з попередніх повідомлень розмов Блінкена і Салівана з українськими візаві, що вказує на далеку від “приголомшливої розмови” як намагаються її піарити з Банкової. Звертає на себе увагу, що тексти прес-повідомлень значно різняться між собою, як за акцентами, так і за сигналами. Знаю з власного досвіду, що було б добре такі документи узгоджувати і робити сигнали максимально тотожними.
 • Збереження дистанції вказує на те, що Байден подзвонив не стільки Володимиру Зеленському особисто, а президенту України за посадою - керівнику країни, яку він добре знає, і який представляє 40-мільйонну націю. Показово, що американська сторона не включила до свого прес-релізу, чи було запрошення Зеленського до Білого дому, ані реакцію на запрошення українського президента відвідати Київ. Це свідчить, що Байден триматиме Зеленського на відстані «витягнутої руки» і будуватиме персональні стосунки залежно від виконання главою нашої держави обіцянок. Відтепер Зеленський має розуміти, що всі його реформаторські зусилля всередині країни будуть ретельно оцінюватися Вашингтоном і імітація чи відосики тут не сприйматимуться.
 • Президент США Джо Байден подзвонив Зеленському, а сигнал також направив Путіну. Сигнал про те, що за Україною стоїть трансатлантична єдність і солідарність. Погано, що фактично телефонний контакт спровокував Путін, але добре що вигодонабувачем тут виступає Київ.
 • Як підсумок зазначимо: перший контакт відбувся, але справжнє знайомство ще попереду. Це серйозний виклик для Зеленського і його оточення. Наступним кроком, до якого варто прагнути, мав би стати візит до Білого дому і рукостискання з лідером США. І це далеко не лише про спільне фото. Це про справжню довіру на найвищому рівні, за результатами чого і можна буде зробити висновок про демократичний розвиток держави без «гри на публіку».
 • На Банковій мали б серйозно сприйняти те, що однією розмовою Байден окреслив широку палітру критичних питань, на розв’язання яких все ще очікують у Вашингтоні. Відтепер Києву не робитимуть поблажки, але і не дадуть збитися з демократичного шляху та курсу на європейську і євроатлантичну інтеграцію.
Текст скопійовано!