Ціна електроенергії на "ринку на добу наперед" за вісім днів лютого зросла на 17,6% у порівнянні з середньою ціною за січень і склала 1719,7 грн/МВт-год.
- Причина зростання цін – дефіцит вугілля на складах ТЕС та аварійні ремонти енергоблоків. Подальший розвиток кризи може призвести до автоматичних відключень через дефіцит електрогенерації у системі.
- Станом на 7 лютого у аварійному ремонті перебувало 9 енергоблоків: 7 енергоблоків ТЕС компанії ДТЕК (Ахметова) та по одному у Центренерго (Коломойського) та Донбасенерго. Ще 6 енергоблоків не працювали через відсутність палива:
- 2 блоки ДТЕК,
- 3 блоки Центренерго,
- 1 блок Київської ТЕЦ-5. - Дефіцити електроенергії покривалися імпортом із Білорусі та Росії.
- Загострення ситуації з електрогенерацією виникло внаслідок відсутності контролю з боку НКРЕ КП та свідомий спекуляцій на ринку електроенергії з боку олігархів.
- На якомусь етапі Центренерго стало вигідніше не виробляти власну енергію, а шахраювати, примушуючи державні АЕС продавати електроенергію за півціни,
- У січні журналісти програми «Схеми» розповіли, як «Центренерго» з нічого отримує мільярди гривень, при цьому завдаючи збитків державному «Енергоатому»:
- «Центренерго» продає за двосторонніми договорами та на «ринку на добу наперед» великий обсяг електроенергії за ціною, що іноді нижча собівартості.
- Така низька ціна дозволяє «Центренерго» продати весь заявлений обсяг, «закривши» велику частину попиту.
- Через це ДП «Енергоатом» та ДП «Гарантований покупець» не можуть продати на «ринку на добу наперед» увесь обсяг електроенергії, яка, на відміну від «Центренерго», буде вироблена у заявленому об’ємі.
- Коли настає час постачання електроенергії, державна НЕК Укренерго бачить ризик великого майбутнього дисбалансу – перевиробництво енергії, яку не споживатимуть.
- Але зупинити атомні енергоблоки «Енергоатому» в оперативному режимі неможливо, на відміну від теплових електростанцій «Центренерго». Тому Укренерго просить «Центренерго» не виробляти заявлені раніше об'єми електроенергії.
- «Центренерго», який і створив цей дисбаланс, — погоджується, але висуває умову, якщо йому продадуть електроенергію зі знижкою (для забезпечення вже укладених контрактів).
- Щоб забезпечити споживання енергії Енергоатому, Укренерго продає Центренерго необхідний обсяг зі знижкою, купуючи цю електроенергію у «Енергоатому» та «Гарантованого покупця». - Таким чином, «Центренерго», фактично нічого не роблячи, отримує електроенергію для продажу майже вдвічі дешевше ніж ринкова ціна, а Енергоатом, який витратив кошти на виробництво, вимушено продає свою електроенергію з дисконтом.
- На думку журналістів проекту «Схеми» Центренерго не закупило достатню кількість вугілля на зиму, бо не бачило потреби в реальному виробництві великих обсягів електроенергії, яку і так можна видурити у Енергоатому за половину ціни. Тому взимку атомні станції вимушено зупинили частину енергоблоків на ремонт, що не проводився влітку і восени через брак коштів.