Позиція Скинути теги

Справа громад
Глобальна Фейсбук
8 Листопада 2020 року - 20:31
Проект держбюджету на 2021 рік у першому читанні
 • До позитивів проекту бюджету можна обережно віднести збільшення витрат на охорону здоров’я. Однак це лише в тому разі, якщо ці гроші знову не закопають в дороги на Велике будівництво/крадівництво.
 • Виступаючи у парламенті Петро Порошенко жорстко розкритикував марнування фонду боротьби з пандемією на інші цілі. ЄС вимагає повернути всі витрати з фонду виключно на боротьбу з Covid-19. Порошенко зажадав від Зеленського протягом 72 годин передати Феофанію та інші відомчі лікарні хворим на коронавірус.
 • Не менш красномовно несправедливість проекту державного бюджету ілюструють інші цифри видатків, які виносять до другого читання:
  - Видатки на діяльність Президента зросли на 357 млн грн, до 1  млрд 269 млн грн – «велосипед» Зеленського стає золотим.
  - Видатки на ДУС зросли – майже на 800 млн грн, 2,8 млрд грн. – державні дачі, яку він так і не передав дітям, вимагає грошей.
  - Видатки на МВС можуть збільшитись на 2,9 млрд грн (для прикордонної служби плюс 2,6 млрд та ДСНС плюс 300 млн грн).
 • Видатки на інші правоохоронні органи теж підвищено:
  - ДБР- з 1,4 млрд до 2,5 млрд,
  - ОГПУ- з 7,6 млрд до 9,5 млрд.
 • Зменшились:
  - видатки на Міноборони – більш як на 508 млн грн. (у держбюджеті на 2020 рік - 118 012 998 000 грн, а у проекті держбюджету на 2021 рік - 117 504 702 000 грн)
  - видаткі на МО - 508 296 000 грн
  - видатки на субсидії на 10,9 млрд грн – на тлі стрімкого зростання останнім часом цін газ для населення субсидії скорочують на 22%. (у держбюджеті на 2020 рік – 47,5 млрд грн., а у проекті держбюджету на 2021 рік – 36,6 млрд грн)
 • Головна неправда доходної частини бюджету в тому, що вона розрахована на припущенні, що економіка буде зростати на +4,6%. Тим часом за 2020 рік ВВП впаде на мінус 6-7%
 • Доходи бюджету явно завищені, таких податків держава зібрати не зможе. Як результат – фактичний дефіцит бюджету буде більшим, і без джерел покриття різниці між реальним та задекларованим дефіцитом бюджету.
 • Нереальним є збільшення надходжень від чистого прибутку держпідприємств. Бо насправді найбільші держпідприємства у цьому році втратили прибутковість і працюють зі збитком:
  - НАК «Нафтогаз»,
  - НЕК «Укренерго» також про збитки прозвітувала Укрзалізниця.
  - «Нафтогаз» та «Укренерго» також прибутку не отримають.
 • Профільний комітет пропонує збільшити розмір дивідендів від НБУ на 12 млрд грн до 45 млрд грн, що перевищує розмір цьогорічних дивідендів на 2,3 млрд грн. Враховуючи фінансову кризу в Україні запропоноване збільшення є доволі сумнівним.
 • Доходи держбюджету на 2021 рік заплановано 1 071 млрд грн. Це на 93 млрд грн більше, ніж цього року. Але за інформацією Андрія Богдана (Інтерв’ю УП) до кінця 2020 року держава має профінансувати 270 млрд грн дефіциту, який не змогла закрити протягом року.
 • Якщо цих коштів не буде знайдено за 2 місяці – наступний рік почнеться з мінусів, адже зовнішнім кредиторам борги не списати у зв’язку закриттям бюджетного року.
 • Є загальна проблема непомірно роздутого дефіциту бюджету. Ми ще не розрахувалися з боргами поточного року, а наступного року у Зеленського знову пропонують залазити у нові позики, знову плануючи дефіцит бюджету удвічі більший, ніж за Порошенка, коли економіка зростала.
 • Якщо за Порошенка дефіцит бюджету 2019 року складав 2,29% від ВВП, то в 2020 році перший уряд Зеленського підняв його більш як удвічі до 7,98% ВВП, а в 2021 році дефіцит пропонують на рівні 6,92% від ВВП
 • Якщо позичити кошти для покриття дефіциту бюджету не вдасться, єдиним способом фінансування дефіциту стане друк нових грошей. Схема відома: НБУ дає рефінансування банкам, а вони в свою чергу купують облігації ОВДП у Мінфіну.
 • Але це все-одно викликає інфляцію і падіння гривні. Окрім того навіть ці борги рано чи пізно доведеться повертати, інакше ляже вся банківська система. Тож Уряд позичає гроші у самого себе в майбутньому.
Справа громад
Глобальна Фейсбук
27 Липня 2020 року - 14:07
Щодо заяв міністра економіки Петрашка про те, що укріплення гривні при попередньому складі НБУ було причиною падіння економіки
 • Така заява міністра – суміш некомпетентності з відвертою брехнею.
 •  Міністр економіки Петрашко не вперше робить гучні заяви. Раніше він вже заявляв про те, що система електронних публічних закупівель Прозорро хибна. Тепер Ігор Петрашко заявляє, що сильна гривня – причина падіння економіки.
 • Якщо курсова політика Нацбанку подається як причина падіння економіки, то це самооцінка низької компетентності міністра економіки. Ну, або підстава для ліквідації КМУ, Мінфіну, Мінекономіки – а їх функції хай виконує Нацбанк, якщо саме від нього залежить зростання чи падіння економіки.
 • Але проблема навіть не у цьому, проблема у тому, що до того, як до влади прийшов Зеленський і привів таких «професіоналів», економіка не падала, а росла.
 • І. Петрашко забуває, що політика Нацбанку у 2014-2019 роках була стабільною. Тільки чомусь при Президентові України П.Порошенку при політиці сильної гривні економіка України росла навіть в умовах війни: 2016 – ріст ВВП склав 2,4%, у 2017 – 2,5%, у 2018 – 3,4%, у 2019 році (за інерцією) – 3,2%. При Зеленському чомусь економіка почала стрімко падати. ВВП за І квартал 2020 року, ще до карантину скоротився на 1,5%. То, пане Петрашко, при чому тут Нацбанк?
 • Заява Петрашка особливо дисонує з словами директора-розпорядника МВФ К. Георгієвої тиждень тому: «Реформа НБУ та його діяльність останні п’ять років — це очевидна історія українського успіху…».
Справа громад
Глобальна Фейсбук
12 Липня 2020 року - 21:01
Щодо заяви Зеленського про шкідливість зависокого курсу гривні

Зеленський: «Як ми можемо жити, якщо у нас навіть бюджет порахований за курсом 30. А гривня, ви бачите, яка у нас...»

 • Сам Зеленський і несе всю відповідальність за ситуацію, що склалася, бо:
  - Курс у бюджеті 2020 року спрогнозував перший уряд Зеленського;
  - Курс у законі про бюджет затвердила монобільшість Зеленського;
  - Підписав бюджет з таким курсом президент Зеленський.
 • Курс у бюджеті – є прогнозом курсу, а от реальний курс встановлює економіка, де складається попит на національну валюту. Цей попит на гривню був завищений через продаж величезної кількості облігацій ОВДП восени минулого року – більше 53 млрд грн за 3 місяці.
 • Іноземці-покупці ОВДП потребували гривні, щоб придбати облігації, що й підвищило її курс. В результаті впала митна вартість імпорту в гривнях і державний бюджет справді недорахувався надходжень.
 • Варто нагадати, що Зеленський особисто купував ОВДП і днями признався, що не задекларував 5,1 млн грн від погашення облігацій. Таким чином він особисто причетний до завищення курсу гривні.
 • Раніше Зеленський хвалився, що зміцнення гривні – перше досягнення його влади.

Зеленський нічого не розуміє в економіці і буде краще, якщо він не буде втручатись не у свої повноваження.

Вперше в історії України президент закликає обвалити гривню.

Справа громад
Глобальна Фейсбук
6 Липня 2020 року - 9:20
Щодо відставки Смолія
 • Відставка Смолія – результат політичного тиску з боку Зеленського. Вимога до Смолія написати заяву про відставку прозвучала особисто від президента Зеленського. 
 • Варто відзначати, що від Смолія зажадали відставки:
  - наступного дня після отримання траншу Світового банку;
  - через тиждень після отримання першого траншу МВФ;
  - через тиждень після отримання першого траншу макрофінансової допомоги з боку ЄС. 

Це обман партнерів, які повірили підпису під меморандумом МВФ, оскільки крім підпису керівництва уряду, Національного банку, міністра фінансів там стоїть підпис Зеленського.

 • Перші результати відставки - курс міжбанку вчора був 26,60, а сьогодні вже 27,20. І щоб отримати навіть ці 27.20 була потрібна підтримуюча інтервенція НБУ на 100 мільйонів доларів.
 •  1 мільярд 750 мільйонів гривень, розміщені вчора в єврооблігації України, вже скасовані, бо інвестори не вірять. Покупці євробондів вимагають більших процентних ставок і це прямі збитки, до яких призвело рішення відставки Смолія.
 • Зеленський усе ще перед вибором кого обрати: Україну з 40 мільйонним народом, чи інтереси Коломойського, який прагне отримати з держави мільярди доларів, і повернути собі Приватбанк.

 

Аргументи  СЛУГ НАРОДУ з приводу відставки Смолія:

Теза Слуг: Правління Нацбанку буде продовжувати свою діяльність на засадах незалежності та професійності. Нацбанк разом з урядом повинні продовжувати реалізацію зваженої монетарної та фіскальної політики

Чи розуміють слуги, що означає «монетарна політика»? Цим терміном позначають контроль обсягу грошей у обігу, що не дозволяє друкувати більше грошей, ніж є товарів та послуг при існуючому рівні цін. Якщо знехтувати цим правилом, ціни почнуть зростати.

Чому напередодні відставки Смолія народні депутати Слуги народу почали захищати необхідність контрольованої емісії – тобто друку грошей? Смолій стояв на перешкоді планам надрукувати гривні.

Теза Слуг: Незалежність Національного банку не може означати незалежності від від економіки.

Безумовно Нацбанк не може бути незалежним від економіки, як і економіка залежна від Нацбанку. Саме тому після повідомлення про відставку голови НБУ Мінфіну України відмовили в угоді на купівлю облігацій на 1 млрд євро під 7,3%. Покупці вважають, що ризик збільшився і тепер будуть вимагати більший відсоток.

Більші витрати на відсотки за облігаціями - це прямі збитки непродуманого політичного втручання. Причому це не гіпотетичні збитки, які вже поніс уряд.

Теза Слуг: Якщо Конституція визначає, що завданням Національного банку є забезпечення стабільності гривні, то чому тоді Національний банк допускав то шалену девальвацію гривні у попередні роки, то неочікувану ревальвацію гривні минулої осені? 

Яків Смолій не був головою НБУ, коли гривня падала. Причиною падіння стало пограбування бюджету Януковичем та російська агресія 2014 року, яка відібрала чверть експортних підприємств України.

Ревальвація минулої осені – прямий наслідок дилетантських рішень першого уряду Зеленського. Замість переговорів з МВФ і виконання вимог кредиту, мінфін захопився продажем ОВДП, позичивши таким чином майже 2 млрд доларів. Іноземні покупці облігацій, яким була потрібна гривня, створювали попит, що призвело до ревальвації.

Спроби перекласти на Смолія власні помилки – ось що означає це звинувачення. 

Теза Слуг: Чому вже майже рік доводиться вмовляти очільника Національного банку сприяти економічному зростанню та підтримувати економічну політику уряду? Ще прем’єр Гончарук минулої осені почав довгі та виснажливі розмови з представниками Національного банку, щоб ті погодились знизити облікову ставку Національного банку, бо це відповідало економічній реальності та допомогло би відновити кредитування в країні. Облікова ставка Національного банку фактично визначає, якими є ставки кредитування. 

Насправді ставка за кредитами залежить від ставки за депозитами комерційних банків. Адже обсяг залучених депозитів завжди більший від рефінансування НБУ. Те, що в Слузі народу цього не розуміють – ще одне свідчення, що без незалежності НБУ вони наламають дров і зірвуть інфляцію.

Теза Слуг: МВФ як і будь-які інші західні інституції не захищають ту чи іншу особистість, вони завжди захищають певні принципи. Зокрема, і принцип незалежності Національного банку. Цей принцип є непорушним для нас. 

Це лише слова. Якщо б НБУ справді зберігав свою незалежність – відставки голови НБУ не було б, адже його обирають на 7 років. Яків Смолій не випадково заявив про політичний тиск влади.

Теза Слуг: Маємо розуміти, що справді самостійна Україна нікому не потрібна в цьому світі, окрім нас самих. Це виключно справа нашої держави – хто буде очолювати Національний банк.

Без фінансової допомоги Заходу цей некомпетентний президент, який угробив економічне зростання ще до початку пандемії, буде нездатним забезпечити існування незалежної економіки України. Зрештою це призведе до економічної окупації з боку Росії, де тільки й розраховують, що Україна ослабне без західної допомоги.

Справа громад
Глобальна Фейсбук
11 Квітня 2020 року - 12:03
Зростання цін в Україні: офіційна статистика інфляції не відповідає реаліям

Укрстат: інфляція у березні - 0,8%, з початку року – 0,7% 

 • Реальна ситуація в магазинах не відповідає показникам, які показує статистика. 
 • Люди на собі відчувають зростання цін в такий важкий час для країни. У Зеленського фальсифікують статистику так само як дурять цифрами про нібито невисоке поширення коронавірусу.

Укрстат: На споживчому ринку у березні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 0,4%. Найбільше (на 5,2%) подорожчали гречані крупи. На 3,9–1,2% зросли ціни на фрукти, цукор, рис, овочі, макаронні вироби, яловичину. Зростання цін у сфері охорони здоров’я на 1,4% в першу чергу зумовлено подорожчанням фармацевтичної продукції на 1,9%.

 • За даними Антимонопольного комітету України, станом на кінець березня (24 березня) в деяких регіонах з початку березня насправді ціни на гречану крупу зросли більше ніж на 50%, пшоно – на 24%, цукор на 16%. Значне підвищення цін зафіксовано в деяких мережах і на овочі: майже на 60% подорожчала картопля, вдвічі піднялися ціни на цибулю та моркву.
 • У мережі АТБ підняли ціни на такі продукти: картопля, цибуля, капуста, морква – подорожчали на 35% – 128%; цукор – на 8%; макаронні вироби – 9,5%; пшенична крупа – на 11%; гречка – на 51%; борошно – на 5%; яйця – 6%.
 • За 2 тижні (з 12 березня) найбільші зміни в ціні зазнали овочі, які зокрема, входять в "борщовий набір". На 26 березня: капуста подорожчала на 86% до 8,46 гривні/кг, морква - на 48% до 8,1 гривні/кг, буряк - на 47% до 8,45 гривні/кг, картопля - на 39% до 16,8 гривні/кг, гречана крупа на 50% до 55,61 гривні за 800 г, цукор - на 9% до 14,48 гривні/кг
Справа громад
Глобальна Фейсбук
17 Березня 2020 року - 22:05
Про причини падіння курсу гривні
 • Головною причиною падіння курсу гривні стала непродумана політика нарощування продажу ОВДП іноземним інвесторам у другій половині 2019 року. 
 • З 1 вересня по 31 грудня було продано облігацій у гривнях на 53 417 700 грн. 
 • Саме через те, що Мінфін щоразу збільшував продаж ОВДП, восени відбулося зростання гривні.
 • Саме через те, що власники ОВДП продають облігації, відбувається зниження курсу тепер.
 • ОВДП продаються за гривні, тому для їх покупки іноземці,  продавали великі обсяги валюти, що знижувало курс долара та євро. Тепер через кризу ці ж власники достроково продають ОВДП, виводячи капітали закордон. Тренд змінився і вони купують іноземну валюту, що навпаки підвищує курс долара і євро.

Приборкати паніку серед іноземних власників ОВДП український уряд не в змозі. Національний банк, який вже витратив на підтримку курсу більше мільярду доларів, у понеділок запропонував лише 200 млн доларів і зупинився, після чого курс одразу поповз вгору, перетнувши позначку 29 грн.

 • Підвищення курсу та загальний панічний фон новин про коронавірус викликали ажіотажний попит на готівкову валюту в обмінниках. Наразі готівкового долара не вистачає, що провокує ще більше зростання попиту і ціни.
 • Рішення мінфіну продавати тільки доларові ОВДП лише посилює панічні настрої на ринку. 
 • Це означає, що гривневі ОВДП нікого не цікавлять і в уряді також акумулюють долар, бо не вірять у стабільність гривні.
Текст скопійовано!