Що таке Капіталізм?

Артур Переверзєв
19 червня 2019 року - 17:13
723

Що таке Капіталізм?

Що таке економічна свобода?

На жаль, українське суспільство переважно перебуває у полоні упереджень про капіталізм як систему погану, аморальну, і переважно сприймає державу як механізм захисту проти «дикого» капіталізму. 

Ми завдячуємо звісно рокам комуністичної пропаганди та її відголосу у поколіннях, які були нею вражені. Але і не тільки. Доба незалежності насправді, майже не виправила цього упередження - найсвіжіші дослідження показують, що 3/4 українців тяжіють до лівої та авторитарної держави. 

(https://tinyurl.com/y5etqb9b)

Та неможливо свідомо прагнути того, що несе шкоду всім - в першу чергу собі самому. Отже, лише браком знань та розуміння того, чим є вільний ринок, вільна економіка та капіталзм - можна пояснити такий високий рівень невігластва. 

На поставлені питання не даси швидку і вичерпну відповідь в одній статті. Та з чогось таки, можна почати. 

Тому почнемо з початку. 

Життя і власність. 

Ви маєте право на життя - і ви маєте право на власність. 

Ваше життя - належить вам. Щоб жити - вам треба працювати. Щоб жити - вам треба розпоряджатися результатами своєї праці. 

Життя неможливе без власності. Вам потрібен дім. Вам потрібні знаряддя праці - неважливо які - від плуга до макбука. 

Якщо досі ви згодні - то ви - капіталіст. Бо саме це є життєвою силою капіталізму і саме це є причиною, через яку він зазнає нищівної критики, а в минулому столітті - і фізичних атак, винищення та геноциду «класової боротьби»

Звідси гайнемо до зворотного. Чому ж капіталізм та вільний ринок так атакують? 

Відповідь проста - контроль. Якщо позбавити людину контролю над власним життям - значить хтось цей контроль може отримати. Не треба далеко ходити, щоб взяти за ілюстрацію контроль над життям людини з боку комуністичної партії. І навіть не обов’язково брати «аналогову» компартію СРСР. Візьміть сучасний діджитал підхід компартії Китаю. 

Людину намагаються переконати у тому, що вона не здатна приймати власних рішень. Що вона не здатна робити власний вибір. Що вона не може подбати про власне життя, бо просто немає знань, немає «повноважень». І що це замість неї зробить держава. В психології це називається «патерналізм». І в такому стані суспільство може перебувати нескінченно довго. 

Та вже в цьому закладена нищівна суперечність. Якщо ви не здатні подбати про власне життя, чому ви думаєте що інша людина зможе? Чи захоче? Якщо всі такі нездатні, то що робить групу людей у владі - здатною, чи охочою?

Насправді, вас ставлять в залежність від волі інших. В цьому суть антикапіталізму в усі часи. 


Далі - більше. 

Чи була ця стаття цікавою для вас?
1 Ні