#нотатки_консерватора: еклектика і прагматизм

Віталій Гайдукевич
27 травня 2019 року - 00:00
713

Ідеологій в класичному (книжковому) розумінні не існує. Є мікс, який адаптується до викликів, але при цьому не втрачає актуальних маркерів політичного спектру.

ВАЖЛИВО: консерватизм з одного боку виступає за вільну конкуренцію та ліберальні соціально-економічні відносини, а з іншого - традиційні цінності з акцентом на сім'ю, громаду, церкву. 

Історично консерватизм завжди був не таким «різким наче сітро», як лібералізм, реформізм, лівий радикалізм. Консерватори виступали за поступові зміни. Зберігати все позитивне і позбавлятися негативного еволюційно. З ідеологічного погляду консерватизм - еклектика і прагматизм.

Консерватизм є прибічником сильної влади й держави, прав і свобод людини. Але в будь-якому разі сучасний консерватизм, з його поміркованістю, зваженістю та здоровим глуздом, є доволі привабливим, особливо для країн, що переходять від тоталітаризму до демократії.

Сучасні консерватори проти того, щоб визнавати метою суспільного розвитку свободу особистості. Для консерватора суспільна мета постає як єдність інтересів держави та нації.

Воля більшості не може бути останньою інстанцією, не можна абсолютизувати громадську думку, адже в сучасних державах її цілеспрямовано формують, нею маніпулюють. (!) 

Наріжним каменем соціальної політики сучасні консерватори вважають заохочення особистих досягнень та ініціативи.

Консерватори наполягають - розвиток суспільства відбувається за рахунок ініціативи й відповідальності громадян. Тож невідворотньо, що в суспільстві будуть аутсайдери і сильні особистості.

Соціальний захист у державі повинен поширюватись лише на тих, хто не має змоги працювати. Неоконсервативна свідомість непримиренна до споживацтва. Кожен крок у бік соціальної справедливості сучасні консерватори розглядають як зрівнялівку, послаблення свободи.

Коли громадянин сподівається, що держава мусить забезпечити йому комфортне існування, знімаючи чинники ризику, - це протиприродньо, це розбещує громадянина і стає небезпечно для держави.

"Коли я був молодим, теж був революціонером. Але коли ви стаєте зрілими і мудрими, ви зобов’язані стати консерваторами." (с) Вінстон Черчилль.  


компіляція за відкритими джерелами

Чи була ця стаття цікавою для вас?
2 Ні